Pierwsza podróż, albo co musi wiedzieć podróżnik
Pierwsza podróż, czyli od czego wlaściwie zacząć ?
Podróż . To slowo wzbudza w wielu ludzi dużo niesamowitych emocji. Prowadzić podróżniczy tryb życia – jedno z najbardziej popularnych współczesnych marzeń. I, szczerze mówiąc, w tym nie ma nic dziwnego: podróżować światem, zwiedzać nowe kraje i kontynenty wygląda atrakcyjniej, niż praca przy biurku w ofisie. Ale jak właściwie zacząć? Jak znaleźć się w miejscu odległym od domu o kilka tysące kilometrów ? Jak dojechać, co zobaczyć, gdzie spać, co zjeść i jak wydać na to jaknajmniej ? Złota recepta nie istnieje, ale kilka ogólnych zasad mogą pomóc zrobić twoją podróż przyjemniejszą, latwiejszą, i, co jest bardzo ważnym, tańszą.
1. Dokąd wyjechać ?
Na samym poczatku, kiedy jescze nie masz doświadczenia w planowaniu i organizacji wycieczek zagranicznych, można zacząć od latwiejszego, czyli krótkiej podróży weekendowej w swoim kraju. Dobrym pomyslem jest wyjazd do innego miasta lub regionu, w którym jeszcze nigdy nie byłeś. Zeby strzelić w dziesiątkę, zdecyduj jaki rodzaj rozrywki dla ciebie jest najbardziej atrakcyjnym. Jeżeli uwielbiasz relax i odpoczynek na plażu, to najleprzym pomyslem będzie zwiedzenie Trójmiasta. Jeżeli chcesz poczuć duch historii, zobaczyć architekturę sredniowecznych miast, królewskie zamki i palacy, to wybieraj się do Krakowa. Jeżeli lubisz aktywny odpoczynek, górskie wycieczki i adrenalin, to na ciebie już czekają Tatry. Jeżeli już jestesz zdecydowany, że chcesz wyjechać za granicę ,to wybierz takie miejsce, które do tego momentu mialeś możliwość zobaczyć nażywo tylko w snach. Takie, które znajduję się na 1 miejscu na twoim „Must to do” liście podróżnika. Takie podejście pomoże Ci zaplanować podróż, aby każdy dzień był interesujący i niezapomniany.
2. Dojazd
Następnym krokiem jest zdecydowanie, czym się tam dostaniemy. Jeśli dysponujesz własnym samochodem, to będzie najlepszą opcją, bo jestesz niezależny. Ale jeżeli nie masz takiej możliwości, to nie zapomnij o BlaBlaCar. Możliwie nie wiesz, ale są dużo ludzi, chętnych pomóc ci dotrzeć do potrzebnego punktu za male wynagrodzenie. Nie ominaj takich promocji, bo po drodze masz możliwość spotkać nie tylko fajne widoki z okna, a i wspaniakych ludzi.
Dzięki różnym ofertom można dojechać z Warszawy do Milanu za 39 zł, z Poznania do Barselony i Londynu za 44 zl, a z Gdańska do serca Francji – Paryżu tylko za 52 zł. I to dalek nie wszystkie kierunki. Czas od czasu warto tylko sprawdzać oferty na sajtach awia przewożników, kiedy cenymoą być opuszczone do 9.99 euro.
Najlepiej szukać tanich lotów w specjalnie przystosowanych wyszukiwarkach, takich jak: Skyscanner, Kayak, Momondo, Flipo, które nie tylko wyszukują połączenia w najniższych cenach, ale również zestawiają różne lotnicze opcje, których sami pewnie nie bylibyśmy w stanie znaleźć. Po wyszukaniu połączenia, które nas interesuje, warto zaglądnąć bezpośrednio na stronę linii lotniczej i dla pewności porównać ceny, ponieważ cęsto na stronie oficjalnej oni mogą być na 10, a nawet 20% taniej. Najpopularniejsze tanie linie oferujące wygodne połączenia z Polski to irlandzki Ryanair, węgierski Wizzair, brytyjski EasyJet, a także norweski Norwegian.
Warto również rozważyć najbliższe, sąsiedzkie kraje jak Niemcy, Czechy, Węgry, które oferują wiele atrakcji, a są na tyle blisko, że można je odwiedzić samochodem (jeśli takowy posiadamy), wspomnianym wcześniej BlaBlaCarem, pociągiem (PKP ma nieraz ciekawe oferty przejazdów do krajów sąsiedzkich), czy też zwykłym autobusem (niskokosztowych ofert też nie brakuje).
3. Nocleg
W temacie noclegów, znowu bezkonkurencyjny pozostaje internet. Jako że wyjeżdżając za granicę z reguły musimy się liczyć z nieco wyższymi cenami noclegów, warto korzystać z tańszych opcji zakwaterowania, jak na przykład hostele oferowane na stronach typu Hosteworld, HostelBookers, a także Booking, który nie tylko oferuje obiekty typu hostel, ale również pensjonaty i różego rodzaju hotele. Gdy pragniemy lepiej zagłębić się w kulturę danego kraju, dlaczego nie zatrzymać się u tubylców? Platforma Airbnb oferuje wynajem pokoi u lokalnych gospodarzy, co nie tylko zapewnia nam nocleg, ale i próbkę życia w odwiedzanym kraju. Gdy to okaże się zbyt drogie, zawsze można skorzystać z kanapy zaoferowanej przez jednego z użytkowników portalu Couchsurfing, którzy oferują noclegi we własnych domach bezpłatnie – trochę na zasadzie wymiany kulturowej.
4. Jedzenie
Najlepszym sposobem ekonomii na jedzeniu są śniadania w hostelu. Zazwyczaj oni już dodane do ceny zamieszkania. Jeżeli takiej opcji nie ma, to kupuj jedzenie w sklepach spożywczych. Nie obowiązkowo jeść w restauracjach. Kolacja na świeżym powietrze, gdzieś w zielonym parku nie jest gorsza, a nawet bardzo romantyczna.
Także, jeżeli czaly czas w ciągu podróży ekonomiłęś na jedzeniu, to w końcu masz prawo na jakiś obiadek tradycyjny. Bo, na przykład, przyjechać we Wloszech i nie sprobować lazanji albo spagetti jest przystępstwem. Dlatego fajnym pomyslem będzie poprosić porady u lokalnych mieszkańców . Oni zawsze poradzą gdzie są najpyszniejsze dania, mila atmosfera i dość niskie, nie turystyczne ceny.
5. Jak zaoszczędzić na rozrywce ?
1) Spaceruj pieszo. Komunikacja miejska w większości europejskich miast jest droższa niż w Polsce. Jednorazowy bilet na przejazd w tramwaju lub metro kostuje conajmniej 2 euro. Dlatego przy pryjemnym spacerku można nie tylko zobaczyć prujemne widoki, spalić kalorii, a i zaoszczędzić na kawę.
2) Także, bardzo korzystym jest wyrobienie mędzynarodowej ISIC Card, jeżeli posiadasz status studenta. Pozwala ona otzymać dużą obniżkę na bilety wejściowe do mużeów, zabytków oraz objektów turystycznych w wększości miast Europy i świata.
3) Zapamiętaj, najlepsza pamiątka – pocztówka. Nie kupuj coś typu magnesu, rozmalowanych glinianych garnków czy talerzów. Wszystko to pokryje się prochiem po przybyciu do domu. Pocztówka to świetny prezent dla krewnych i przyjaciół. A tym bardziej, jeżeli jest ona wysyłana z miejsca, które pokazuje.
5) Unikaj lata w Europie. Lato to wysoki sezon turystyczny w Europie. W te dni turyści z całego świata wyjeżdżają do interesujących obiektów. Transport funkcjonuje gorzej ,a wszystkie hostele są zajęte. W rezultacie ceny rosną prawie we wszystkim. Uwierzcie mi, wiosna lub jesień to również świetny czas na wizytę większości miejsc w Europie.
Jak widzimy, nie wszystko jest tak trudno. Warto zrobić tylko pierwszy krok, zakupić pierwszy bilet i zarezerwować pierwszy nocleg. A dalej, życzę tylko pozytywnego nastawienia, rozrywki, emocji i wrażeń. Powodzenia!